ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 29-ին ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի սահմանադրական եւ իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մարեկ Բենդայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում` օրենսդիր մարմնի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ այցի հագեցած ծրագիրը չեխ գործընկերներին հնարավորության կտա ծանոթանալու այն իրողություններին ու զարգացումներին, որոնք առկա են նոր Հայաստանում: Նա բարձր է գնահատել երկու խորհրդարանների միջեւ ձեւավորված կապերը` նշելով, որ թե՛ այս այցը, թե՛ ՀՀ ԱԺ-ում վերջերս ձեւավորված պատգամավորական բարեկամական խումբը նոր խթան կհանդիսանան հետագա փոխգործակցության համար:
Ազգային ժողովի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Չեխիայի օրենսդիրների կողմից Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման համար` ընդգծելով, որ մեր երկիրը չափազանց կարեւորում է այն ու դրա ամբողջական իրականացման ուղղությամբ ակնկալում ակտիվ համագործակցություն:
Խորհրդարանի ղեկավարը խորհրդանշական է համարել, որ չեխ պատգամավորների ներկայացուցչական պատվիրակությունը Հայաստան է այցելել այն օրերին, երբ ոգեկոչվում է 1915 թ. Օսմանյան կայսրությունում իրականացված հայերի Ցեղասպանության նահատակների հիշատակը: Նա երախտագիտություն է հայտնել Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատին, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը` հիշատակելով այն ի թիվս մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների:
«Հայկական կողմը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով կարգավորելու սկզբունքին»,-նշել է Արարատ Միրզոյանը` հավելելով, որ մեր իշխանությունները միջազգային հանրությունից ակնկալում են հավասարակշռված դիրքորոշում եւ սատարում` Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին:
«Մենք եկել ենք տեսնելու այն քայլերը եւ ծանոթանալու այն ծրագրերին, որոնք իրականացվում են նոր Հայաստանում թավշյա հեղափոխությունից հետո»,-նշել է Մարեկ Բենդան, ով նաեւ Չեխիայի խորհրդարանի Չեխիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարն է: Նա ներկայացրել է այն միջոցառումները, որոնք Չեխիայում անցկացվել են Հայոց ցեղասպանության 104-ամյակի կապակցությամբ, որին մասնակցել են ու ելույթներ ունեցել նաեւ չեխ պատգամավորները: «Մենք շնորհակալ ենք հայերից, որ հիշում են իրենց անցյալը եւ ոգեկոչում նախնիների հիշատակը»,- ասել է Չեխիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը:
«Բոլոր հակամարտությունները, այդ թվում ԼՂ հիմնահարցը, պետք է հանգուցալուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Չեխիան սատարում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին»,-հավաստիացրել է Մարեկ Բենդան:
Սահմանադրական եւ իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է այն բարեփոխումները, որոնք իրականացվել են իր երկրում հետհեղափոխական շրջանում` ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր պետություն ունի այդ ճանապարհն անցնելու իր յուրահատկությունները: Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստան-ԵՄ համաձայնագիրը նոր հնարավորություններ կընձեռի ոչ միայն միասնական, այլեւ երկկողմ համագործակցության ձեւաչափում:
Հյուրերի խնդրանքով ԱԺ նախագահն անդրադարձել է այն առաջնահերթություններին, որոնք ուղղված են տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին. ժողովրդավարության ամրապնդում, համակարգված եւ հետեւողական պայքար կոռուպցիայի դեմ, տնտեսության զարգացմանն ու դատական համակարգի առողջացմանն ու անկախացմանը միտված քայլեր:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման առկա ներուժին, մասնավորապես` առեւտրատնտեսական համագործակցությանը:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռադեկ Վոնդրաչեկի` Հայաստան այցելելու հրավերը` ընդգծելով, որ խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն առանձնահատուկ դերակատարություն ունի երկու երկրների միջեւ կապերի հետագա խորացման ու ընդլայնման գործում:

Ararat Mirzoyan Presents to Czech Colleagues Reforms Being Implemented in Armenia
On April 29, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the delegation led by Marek Benda, the Chairman of the Committee on Constitutional and Legal Affairs of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic.
Welcoming the guests in parliament, the Head of the legislative body has expressed conviction that the full programme of the visit will give an opportunity to the Czech colleagues to get acquainted with the realities and developments which exist in new Armenia. He highly assessed the ties between the two parliaments, noting that this visit and the Parliamentary Friendship Group formed recently would be a new impetus for further cooperation.
The President of the National Assembly has thanked the guest for the ratification of Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, underlining that our country highlights it very much and expects active cooperation in its complete implementation.
The Head of the parliament has considered symbolic that the Czech deputies' authoritative delegation visited Armenia in the days when the martyrs' memory of the Armenian Genocide perpetrated in the Ottoman Empire in 1915 is commemorated. He expressed his gratitude to the Chamber of Deputies of the Czech Parliament, which recognized the Armenian Genocide, mentioning it among the crimes against humankind.
“The Armenian side is faithful for the principle of regulating the Nagorno Karabakh conflict through exclusively peaceful negotiations,” Ararat Mirzoyan has noted that our authorities expect from the international community balanced position and support to the efforts of the Minsk Group Co-Chairs' efforts.
“We have come to see the steps and get acquainted with the programmes, which are implemented in new Armenia after the velvet revolution,” Marek Benda, who is also the Head of the Czech Republic-Armenia of the Czech Republic, has noted. He presented the events that were held in the Czech Republic on the occasion of the 104th anniversary of the Armenian Genocide, where the Czech MPs also took part and delivered speeches.
“All the conflicts, including the NK problem should be solved exclusively through peaceful means. The Czech Republic backs the OSCE Minsk Group Co-Chairs' efforts,” Marek Benda assured.
The Chairman of the Committee on Constitutional and Legal Affairs has presented the reforms which were implemented in the country in the post-revolutionary period, underlining that every state has its peculiarities of passing that path. He expressed hope that Armenia-EU Agreement would give new opportunities not in the united, but also in the bilateral cooperation format.
At the guests' request the NA President has touched upon the priorities, which are directed at the reforms being implemented in different spheres, strengthening of democracy, coordinated and consistent fight against corruption, steps taken for the development of economy and receovery and independence of the judicial system.
The sides also referred to the potential existing for the development of bilateral relations, particularly the trade-economic cooperation.
Ararat Mirzoyan has reaffirmed the invitation of the President of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic Radek Vondráček for visiting Armenia, underscoring that the development of the parliamentary relations has a special role in further deepening and expanding the ties between the two countries.