ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 29-ին ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի սահմանադրական եւ իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մարեկ Բենդայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում` օրենսդիր մարմնի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ այցի հագեցած ծրագիրը չեխ գործընկերներին հնարավորության կտա ծանոթանալու այն իրողություններին ու զարգացումներին, որոնք առկա են նոր Հայաստանում: Նա բարձր է գնահատել երկու խորհրդարանների միջեւ ձեւավորված կապերը` նշելով, որ թե՛ այս այցը, թե՛ ՀՀ ԱԺ-ում վերջերս ձեւավորված պատգամավորական բարեկամական խումբը նոր խթան կհանդիսանան հետագա փոխգործակցության համար:
Ազգային ժողովի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Չեխիայի օրենսդիրների կողմից Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման համար` ընդգծելով, որ մեր երկիրը չափազանց կարեւորում է այն ու դրա ամբողջական իրականացման ուղղությամբ ակնկալում ակտիվ համագործակցություն:
Խորհրդարանի ղեկավարը խորհրդանշական է համարել, որ չեխ պատգամավորների ներկայացուցչական պատվիրակությունը Հայաստան է այցելել այն օրերին, երբ ոգեկոչվում է 1915 թ. Օսմանյան կայսրությունում իրականացված հայերի Ցեղասպանության նահատակների հիշատակը: Նա երախտագիտություն է հայտնել Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատին, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը` հիշատակելով այն ի թիվս մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների:
«Հայկական կողմը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով կարգավորելու սկզբունքին»,-նշել է Արարատ Միրզոյանը` հավելելով, որ մեր իշխանությունները միջազգային հանրությունից ակնկալում են հավասարակշռված դիրքորոշում եւ սատարում` Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին:
«Մենք եկել ենք տեսնելու այն քայլերը եւ ծանոթանալու այն ծրագրերին, որոնք իրականացվում են նոր Հայաստանում թավշյա հեղափոխությունից հետո»,-նշել է Մարեկ Բենդան, ով նաեւ Չեխիայի խորհրդարանի Չեխիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարն է: Նա ներկայացրել է այն միջոցառումները, որոնք Չեխիայում անցկացվել են Հայոց ցեղասպանության 104-ամյակի կապակցությամբ, որին մասնակցել են ու ելույթներ ունեցել նաեւ չեխ պատգամավորները: «Մենք շնորհակալ ենք հայերից, որ հիշում են իրենց անցյալը եւ ոգեկոչում նախնիների հիշատակը»,- ասել է Չեխիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը:
«Բոլոր հակամարտությունները, այդ թվում ԼՂ հիմնահարցը, պետք է հանգուցալուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Չեխիան սատարում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին»,-հավաստիացրել է Մարեկ Բենդան:
Սահմանադրական եւ իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է այն բարեփոխումները, որոնք իրականացվել են իր երկրում հետհեղափոխական շրջանում` ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր պետություն ունի այդ ճանապարհն անցնելու իր յուրահատկությունները: Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստան-ԵՄ համաձայնագիրը նոր հնարավորություններ կընձեռի ոչ միայն միասնական, այլեւ երկկողմ համագործակցության ձեւաչափում:
Հյուրերի խնդրանքով ԱԺ նախագահն անդրադարձել է այն առաջնահերթություններին, որոնք ուղղված են տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին. ժողովրդավարության ամրապնդում, համակարգված եւ հետեւողական պայքար կոռուպցիայի դեմ, տնտեսության զարգացմանն ու դատական համակարգի առողջացմանն ու անկախացմանը միտված քայլեր:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման առկա ներուժին, մասնավորապես` առեւտրատնտեսական համագործակցությանը:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռադեկ Վոնդրաչեկի` Հայաստան այցելելու հրավերը` ընդգծելով, որ խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն առանձնահատուկ դերակատարություն ունի երկու երկրների միջեւ կապերի հետագա խորացման ու ընդլայնման գործում:

А.Мирзоян представил чешским партнерам проводимые в Армении реформы
29 апреля Председатель НС А.Мирзоян принял делегацию Комиссии по конституционным и правовым вопросам Палаты депутатов Парламента Чешской Республики во главе с Мареком Бендой.
Приветствуя гостей в парламенте, глава законодательного органа выразил уверенность, что насыщенная программа визита позволит чешским партнерам ознакомиться с реалиями и развитиями в новой Армении. Он высоко оценил сформировавшиеся между двумя парламентами связи, отметив, что как настоящая поездка, так и созданная недавно в НС депутатская группа дружбы   явятся новым стимулом для дальнейшего взаимодействия.
Председатель НС поблагодарил за ратификацию Чехией Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, подчеркнув, что Армения осознает ее важность и ожидает активного сотрудничества в полноценной реализации договора.
Глава парламента счел символичным, что представительная делегация чешских депутатов посетила Армению в дни, когда отмечается память мучеников Геноцида армян 1915 года. Он выразил благодарность Палате депутатов Парламента Чехии, признавшей Геноцид армян, упомянув его в числе преступлений против человечества.
“Армянская сторона привержена принципу урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта исключительно путем мирных переговоров”, - отметил А.Мирзоян, добавив, что власти РА ожидают от международного сообщества взвешенной позиции и поддержки усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
“Мы приехали для ознакомления с шагами и программами, осуществляемыми после бархатной революции в новой Армении”, - отметил Марек Бенда, являющийся также руководителем группы дружбы Чехия – Армения чешского парламента. Он представил мероприятия, проведенные в Чехии в связи с 104-й годовщиной Геноцида армян, в которых приняли участие и выступили также чешские депутаты. “Мы благодарны армянам, помнящим свое прошлое и почитающим память своих предков”, сказал руководитель группы дружбы Чехия – Армения.
“Все конфликты, в том числе и НК-проблема, должны разрешаться исключительно мирным путем. Чехия поддерживает усилия сопредседателей МГ ОБСЕ”, - заверил Марек Бенда.
Председатель Комиссии по конституционным и правовым вопросам представил реформы, осуществленные в Чехии в постреволюционный период, подчеркнув, что каждое государство на этом пути имеет свои особенности. Он выразил надежду, что   Соглашение РА – ЕС предоставит новые возможности не только в формате единого, но и двустороннего сотрудничества.
По просьбе гостей Председатель НС обратился к приоритетам в реализации реформ в различных сферах, - укреплению демократии, систематической и последовательной борьбе с коррупцией, развитию экономики, шагам по оздоровлению и обеспечению независимости судебной системы.
Стороны коснулись также имеющегося потенциала развития двусторонних отношений, в частности торгово-экономического сотрудничества.
А.Мирзоян подтвердил приглашение председателю Палаты депутатов Парламента Чешской Республики Радеку Вондрачеку посетить Армению, подчеркнув, что развитие парламентских отношений играет особую роль в дальнейшем углублении и расширении связей между двумя странами.